Düzce 1 Şubesi

Bir meslektaşımızı daha şiddete kurban verdik

BİR MESLEKTAŞIMIZI DAHA ŞİDDETE KURBAN VERDİK

            02.04.2019 Salı günü Gebze Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmettin Kuyucu, bir öğrenci tarafından bıçaklanarak ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. Saldırıyı kınıyor, öğretmenimize Allah’tan rahmet, ailesine ve eğitim camiamıza başsağlığı diliyoruz.

 Çocuklarımızı emanet ettiğimiz eğitimcilere yönelik saldırılar, gereken tedbirler alınmadığı için devam etmektedir. Yürüttükleri mesleğin manevi karşılığı olan saygının çok görüldüğü; sözlü taciz, saldırı, darp, bıçakla ve silahla yaralama gibi olayların sıradanlaştığı bir dönemde yaşıyoruz. Bugün gelinen noktada, öğretmene saygı sorunu, en temel meselelerimizden biri hâline gelmiştir.

Geleceğimiz olan çocuklarımıza bilgi, beceri ve değer kazandıran öğretmenlerimize reva görülen muamele ve gösterilen kayıtsızlık düşündürücü olduğu kadar vahimdir de. Hayatlarını, çocuklarımızın daha iyi olmasına vakfeden eğitimcilere yönelik saldırıların önü alınmazsa, şiddet hastalığı bütün toplumu saracak, dolayısıyla yarınlarımız karanlık olacaktır. Toplumsal sorun hâline gelen şiddet olaylarına ortak tavır geliştirmek ve çözüm bulmak, sorunun üstesinden gelinmesi için sorumluluk almak zorunludur. Şu gerçeğin altını bir defa daha çizmekte fayda var: Eğitimcileri şiddetin hedefinde olan bir toplumun geleceği karanlıktır.

Ciddi bir sorun olan şiddete çözüm bulunması için, başta Millî Eğitim Bakanlığı olmak üzere, herkes elini taşın altına koymalı, üzerine düşeni yapmalıdır. Önceden ihtimamın odağında olan öğretmenlerimiz artık hakaretin, şiddetin ve itibarsızlaştırma sarmalının içine düşürülmüştür. Bu, bir mesleğin yıpranması değil, bir milletin geleceğinin yok edilmesidir.

Münferit eylemler olmaktan çıkmış, gittikçe yaygınlık kazanmış, artık toplumsal bir yara hâline gelmiş olan şiddet, eğitim öğretim hizmetinin yürütülmesini olumsuz etkilemekte, eğitimcilerin verimliliğin düşürmektedir. Ayhan öğretmenlerin bir daha görev başında öldürülmemesi, Yusuf öğretmenlerin sırtından vurulmaması, Gülhan öğretmenlerin sokak ortasında bıçaklanmaması, Yunus öğretmenlerin zorbalarca darp edilmemesi, Aybüke öğretmenlerin kurşunlanmaması, Necmettin öğretmenlerin okulda bıçaklanmaması için tüm yetkilileri, eğitim çalışanlarına karşı eğitim-öğretim hizmet sunumundan kaynaklı şiddet eylemlerine yönelik ceza ve hukuk tedbirleri bir an önce almaya çağırıyoruz. Eğitim-Bir-Sen olarak, daha önce düzenlediğimiz imza kampanyasıyla da dikkat çektiğimiz şiddet olaylarına karşı caydırıcı nitelikte yasal düzenleme yapılması talebimizi yineliyor; bir defa daha Necmettin öğretmenimize Allah’tan rahmet, ailesine ve eğitim camiamıza başsağlığı diliyoruz.